STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /AKCJA EDUKACYJNA: ,,BAJKI I LEGENDY W DAWNYM ŚLĄSKIM DOMU’’

Akcja edukacyjna: ,,Bajki i legendy w dawnym śląskim domu’’

TERMIN 07 maja - 20 czerwca 2024
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Zapraszamy do świata baśni, legend i podań, które 100 lat temu zainspirowały odlewników z gliwickiej Królewskiej Odlewni Żelaza. Powstały wtedy ażurowe, żeliwne plakiety, na których znajdziemy przedstawienia św. Jerzego walczącego z smokiem w obronie księżniczki, podróżującego na kuli armatniej barona Münchhausena, tajemniczego Ducha Karkonoszy, Liczyrzepę, a także Szczurołapa z Hameln, o którym opowieść przekazali bracia Grimm. Jest wielce prawdopodobne, że przynajmniej niektóre z tych historii śląskie babcie i prababcie opowiadały malcom przed snem. Zapraszamy do ich odkrywania podczas warsztatów dla grup przedszkolnych i szkolnych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego od wtorku do piątku, pomiędzy 7 maja a 20 czerwca. Koszt zajęć dla grupy: 1 zł.

Tematy lekcji do wyboru:

"Żeliwne baśnie"

Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu  fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zapraszają dzieci do świata opowieści i legend.

Do przygotowania zajęć zainspirowały nas ażurowe, żeliwne  plakiety ze scenami z baśni, które podziwiać można na wystawie prezentującej zabytkowe wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas warsztatów dzieci mogą poznać sięgającą średniowiecza baśń o Duchu Gór – Liczyrzepie, spisane przez braci Grimm ludowe podanie o Szczurołapie nazywanym również Flecistą z Hameln niezwykłe przygody barona Münchhausena, albo staroniemiecką bajkę o Człowieku na księżycu. Po wspólnej lekturze wybranej baśni uczestnicy samodzielnie ozdabiać będą odlane w gipsie repliki żeliwnych plakiet z postaciami z dawnych opowieści i legend. Na koniec dowiedzą się, dlaczego baśń przedłużyła życie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach.

Etap edukacyjny: przedszkolaki (5 lat) oraz uczniowie kl. 1 - 3 szkoły podstawowej
Miejsce: Oddział Odlewnictwa Artystycznego

"Kilka słów o smokach"

Podczas zajęć przypomnimy opowieści o tych legendarnych istotach – od babilońskiej smoczycy Tiamat po okrutnego Smauga. W smoczym panteonie nie zabraknie Smoka Wawelskiego, smoka Ladona z ogrodu Hesperyd, a także przynoszących szczęście smoków z dalekiej Azji. Mowa będzie również o bohaterach, którym przyszło się ze smokami mierzyć. W części warsztatowej uczestnicy malować będą gipsową plakietę z najsławniejszym z nich – św. Jerzym, będącą repliką żeliwnej ażurowej plakiety z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie na niej oczywiście także smoka.

Etap edukacyjny: przedszkolaki (5 lat) oraz uczniowie szkoły podstawowej
Miejsce: Oddział Odlewnictwa Artystycznego